دوشنبه ٢٩ دی ١٣٩٩

صفحه اصلی > محصولات > هوشمندسازی 
امنیت ملی ، پروژه های ملی
مشاوره ، طراحی و اجرای سیستم های نظارت تصویری و کنترلی
اجرای موفق بیش از 1000 شعبه بانکی و بیمه ای در سراسر کشور
 ١٤:٠٠ - 1394/02/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
آگهی مجله شبکه
آگهی مجله شبکه
 ١٤:٠٦ - 1393/12/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
IBM Storwize V7000
فناوری اطلاعات نماد
مک‌ بوک ایر رتینا

خانه هايي كه از صاحبانشان باهوش ترند:

خانه به عنوان محلي براي اسكان هميشه آرامش و امنيت را براي انسان فراهم كرده است. انسان بنا به نياز در هر دوره اي كه زندگي مي كند مي توان از مسكن او انتظار تامين آرامش و امنيت را داشت. در زمان حاضر كه اصل تكنولوژي است هم مي توانيم از مسكن هايمان انتظار داشته باشم با قدرت تكنولوژي ما را در پناهشان بگيرند. آخرين تكنولوژي كه از خانه هاي ما، همسان با عصر امروز ما مني اتوماتيك ساخته، تكنولوژي ريموت كنترلي كه با قدرت آن مي توانيم نقطه به نقطه خانه را در كنترلمان داشته باشيم. اين فناوري كه از آن با عنوان خانه هوشمند ياد مي شود. مدت هاست بشر امروزي را در آغوش خود پناه داده است. ايده خانه اي كه به شكلي حساب شده زندگي را براي ساكنانش آسانتر كند به پيش از اختراع كامپيوتر باز مي گردد. زماني كه هنوز كامپيوتر وجود نداشت باز هم افكاري در مورد ساختن خانه هايي با تمهيداتي هوشمندانه براي آسان كردن زندگي وجود داشت. اين روند همچنان ادامه پيدا كرد و با ورود كامپيوتر و سپس اينترنت و اينترانت وارد مرحله تازه اي شد. پس از ظهور كامپيوتر و استفاده از شبكه، پيشروان تكنولوژي به اين فكر افتادند كه از ارتباطات الكترونيكي در طراحي خانه ها استفاده كنند و از اين به بعد بود كه مفهوم خانه هاي هوشمند به شكل رسمي مطرح شد. در مرحله اول خانه هاي هوشمند به خانه هايي گفته مي شود كه سيستم هاي روشنايي، امنيتي، دما و لوازم برقي به شكل خودكار و هماهنگ عمل كنند. مثلا ماشين وسايلي مانند لباسشويي و ظرفشويي بتواند به گونه اي برنامه ريزي شود كه در ساعت هاي پايين بودن مصرف انرژي كار كند.

كنترل از راه دور:

به خاطر عجله در خروج از خانه فراموش كرديد كه چراغ ها را خاموش كنيد؟ اشكالي ندارد، يك پيام متني يا صوتي بفرستيد، چراغ ها بلافاصله خاموش مي شوند. يكي از روندهايي كه براي هوشمند سازي خانه ها دنبال مي شود، امكان كنترل كردن عمليات خانه از راه دور است. واضح است كه براي كنترل كردن يك خانه از راه دور به ابزاري ارتباطي مثل اينترنت نياز داريم. در واقع در چنين خانه اي وسيله اي وجود خواهد داشت كه از يك طرف متصل به اينترنت است و از طرف ديگر از طريق شبكه به ابزار و وسايل داخل خانه وصل شده است. اينها مي تواند پيغام شما را از طريق يك اي ميل، تلفن و يا اس ام اس دريافت كند و متناسب با دستوري كه داده ايد، عمليات مورد نظر شما را انجام دهد. به عنوان مثال مي توانيد به چايساز پيغام بدهيد كه آب را جوش بياورد، به سيستم گرمايشي خانه بگوييد كه دماي محيط را تنظيم كند، مي توانيد بگوييد دري قفل شود يا پنجره اي باز شود و يا اينكه به كمك دوربين هايي كه در قسمت هاي مختلف خانه كار گذاشته شده ببينيد در خانه شما چه خبر است.

يك يخچال فريزر هوشمند مي تواند تشخيص دهد كه مواد غذايي و خواربار موجود در يخچال تمام شده و اقلام غذايي مورد نياز را به صورت آنلاين سفارش دهد.

خانه اي كه سليقه شما را درك مي كند:

همان طور كه پيش از اين گفتيم، خانه هاي هوشمند به خانه هايي گفته مي شود كه مصرف انرژي آنها بهينه است و مي توان عملكرد آن را از راه دور كنترل كرد اما از آنجا كه به تكنولوژي مربوط مي شود مي توان هر روز قابليت جديد را براي محيط زندگيمان تصور كنيم. تصور كنيد در خانه اي زندگي مي كنيد كه صبح زود، وقتي از خواي بيدار مي شويد، يك فنجان قهوه داغ و تازه آماده است تا نوش جان كنيد. بعد موسيقي مورد علاقه تان را بدون اينكه كاري انجام بدهيد، پخش شود و ميزان دماي محيط در حد ايده آل شما تنظيم شود. همه اينها امكان پذير است و مي توان بسيار بيش تر از اين هم انتظار داشت. گروهي از محققان در زمينه خانه هاي هوشمند روي پروژه (هوشمند سازي محيط) تحقيق مي كنند.

هنگام نصب يك سيستم هوشمند براي خانه چه نكاتي را در نظر بگيريم؟

مثل هر محصول و خدمات ديگري، سيستم هاي اتوماسيون خانگي در چندين سطح مختلف وجود دارند. از سيستم هاي ساده تا سيستم هاي پيچيده، از سيستم هاي پيش ساخته تا سيستم هاي سفارشي و يا از سيستم هاي ارزان قيمت تا سيستم هاي بسيار گران قيمت. نكته كليدي براي انتخاب يك سيستم اتوماسيون خانگي چه مي خواهيد و چقدر مي خواهيد بابت آن بپردازيد. در خانه هاي هوشمند از تركيبي از شبكه سيم دار و بي سيم استفاده مي شود تا عملكرد هاي خانه به صورت اتوماتيك شود. يك كامپيوتر مركزي به عنوان هاب خانه در نظر گرفته مي شود. نصب و راه اندازي چنين تجهيزاتي پيچيده است و نياز به تخصص دارد. ولي هميشه بايد دقت كنيد خانه اي كه در ان زندگي مي كنيد متناسب با نيازهاي شما باشد و به اندازه اي(هوشمند) باشد كه مورد نياز شماست.

ايجاد طرحي براي يك اتوماسيون خانگي:

طراحي و نصب يك سيستم اتوماسيون خانگي مانند هر نوسازي يا تغيير دكوراسيون ديگر است. براي آنكه يك طراح بتواند يك سيستم مناسب طراحي كند، بايد اطلاعات مختصري در مورد خانه داشته باشد او بايد بداند اعضاي خانواده در خانه چطور زندگي مي كنند و چه كارهايي انجام مي دهند. نياز ها و سبك زندگي اعضاي خانواده مشخص كننده طرح و نحوه عمل سيستم خواهد بود. پيش از آنكه يك سيستم اتوماسيون خانگي بخريد، زمان كافي صرف كنيد تا نيازها و الويت هايتان را ارزيابي كنيد. ببينيد چه چيزهايي مي خواهيد و از چه چيزهايي مي توانيد چشم پوشي كنيد.

امنيت:

با نيازهاي امنيتي شروع كنيد. ادغام كردن يك سيستم امنيتي با ديگر ويژگي هاي خانه مي تواند خانه شما را در برابر آتش سوزي با دزدها ايمن تر كند. همچنين استفاده از يك سيستم امنيتي هوشمند، مي تواند شما را آسوده خاطر تر كند در حالت معمولي هر شب بايد مدت زماني را صرف قفل كردن درها كنيد و اگر وسواسي باشيد دوباره همه درهاي خانه را چك كنيد و از قفل بودن آنها مطمئن شويد. در حالي كه با يك سيستم هوشمند كه در يك زمان خاص درهاي خانه را قفل كند و سيستم هاي امنيتي را فعال كند ، ديگر نيازي نخواهد بود هر شب وقتتان را صرف قفل كردن و فعال كردن سيستم امنيتي خانه بكنيد.البته صرفه جويي در وقت تنها مزيت استفاده از يك سيستم امنيتي هوشمند نيست. يم سيستم امنيتي مي تواند هنگام آتش سوزي كمكي حياتي به شما بكند وقتي سيستم تشخيص خطر متوجه آتش سوزي شود، آلارم به صدا درمي آيد و سيستم چراغ هاي خانه روي حالت (آتش سوزي) قرار مي گيرند. چراغ ها از اتاق خواب ها مسيري به نزديكترين محل امن مشخص مي كنند تا ساكنان خانه به سرعت بتوانند از خطر دور شوند.

امكان اتوماسيون براي تمام خانه ها:

معيارهاي جديدي كه در ساختمان هاي مدرن به كار مي رود، مي تواند نصب تجهيزات اتوماسيون خانگي را ساده تر كند. در چنين خانه هايي امكان كنترل كردن تمام عملكردها از پخش موسيقي گرفته تا كنترل دما و نور از تمام اتاق ها وجود دارد. هوشمند كردن خانه هاي قديمي هم كار نسبتا ساده اي است. كافي است تعدادي ماژول در قسمت هاي مختلف خانه نصب شود و كليدهاي قطع و وصل برق با كليدهاي خودكار تعويض شود. همانطور كه گفتيم سيستم هاي اتوماسيون خانگي سطوح مختلفي دارند. يك سيستم اتوماسيون خانگي مي تواند بسيار حرفه اي و پيچيده و به تناسب گران قيمت باشد. اما سيستم هاي معمولي تر با قيمت هاي ارزان تر هم وجود دارند.به عنوان مثال با هزينه هاي معادل 100 دلار مي توانيد يك سيستم ساده براي كنترل لامپ هاي خانه تان داشته باشيد.

صرفه جويي و حفظ منابع طبيعي:

كم شدن مصرف انرژي يك فايده 2 جانبه است. از يك طرف در مقدار هزينه هاي خانه صرفه جوي مي شود و از طرف ديگر به حفظ منابع طبيعي كمك مي كند. وقتي مي خواهيد يك سيستم اتوماسيون خانگي سفارش بدهيد . دقت كنيد كه اين سيستم تا چه ميزان مي تواند هزينه هاي ساختمان شما را پايين بياورد. در وحله اول يم حسگر حرارتي مي تواند به كولر ساختمان و پرده ها و پنجره ها متصل شود و آنها را متناسب با دما و نور محيط داخل خانه تنظيم كند. هزينه مصرف انرژي چنين سيستمي بسيار كمتر از يم سيستم تهويه مطبوع خواهد بود. هزينه استفاده از گاز و برق در حال افزايش است. و در آينده استفاده از چنين ابزارهايي اجتناب ناپذير خواهد بود استفاده از يك سيستم اتوماسيون مي تواند ميزان مصرف انرژي را 30 تا 35 درصد كاهش دهد.بعد از اين در مورد كنتر لرهاي كه باعث پايين آمدن ميزان مصرف انرژي در خانه مي شوند بسيار مورد توجه قرار خواهد گرفت. در مناطق گرم و خشك صرفه جويي در مصرف آب يك امر ضروري است.حسگرهاي باد و باران مي توانند با يك سيستم آب پاشي مرتبط شوند و در شرايط كه به آب پاشي نيازي نيست سيستم را غير فعال كنند. در واقع بسياري از افراد نمي دانند چقدر ساده مي توان چنين سيستمي را راه اندازي كرد.

آسايش و سرگرمي:

اتوماسيون خانگي مي تواند زندگي را آسوده تر و لذت بخش تر كند. به عنوان مثال مي توانيد روي ريموت كنترل حالت نور (سينمايي) تنظيم كنيد تا وقتي كه مي خواهيد فيلم تماشا كنيد. نور محيط متناسب با حالت فيلم ديدن تنظيم شود. همچنين مي توانيد براي حالت مهماني، جلسه، غذا خوردن و.... حالت هاي نوري مختلف را تنظيم و در مورد نياز با فشردن يك دكمه از آنها استفاده كنيد. اين تنها يكي از چيزهايي است كه اتوماسيون خانگي براي راحت تر كردن محيط زندگي شما پيشنهاد مي كند. يك سيستم اتوماسيون خانگي مي تواند در زمان تاريك شدن هوا وضعيت حسگرهاي حرارتي را تغيير دهد، نور محيط درون و بيرون خانه را تنظيم كند و به سيستم هاي امنيتي ساختمان را به طور خودكار فعال كند.

خانه هاي هوشمند سال هاست كه تنها به عنوان يك ايده مطرح بوده است اما اين امر با حضور سازندگان قدرتمند معتبر دنيا كه ايده، خلاقيت و نوآوري را سر منشا خلق سيستم هايي كرده اند كه همراه با سرعت و امنيت آرامش را در خانه فراهم مي نمايد. بر اساس نتايجي كه يك يك گروه تحقيقاتي در زمينه خانه هاي هوشمند كه از سوي شركت هاي بزرگ حمايت مي شود، پيياده سازي و شتاب در استفاده از اين دانش نوين در خانه هاي مسكوني، اداري، تجاري و نيز اماكن صنعتي رو به رشد بوده و صاحبان اين ساختمانها در حال رقابت با يكديگر هستند. چرا كه هزينه ساختمان هوشمند براي صاحبان آنها در ابتداي ساخت هزينه نسبتا بالايي را در بر دارد. اما بعد از 2 تا 3 سال نه تنها كليه هزينه پياده سازي سيستم به صاحبش بر مي گردد بلكه هزينه پرداختي كمتر جهت مصرف انرژي باعث پس از انداز پول براي آنها مي شود. در حال حاضر رشد سيستم هاي هوشمند به گونه اي سرعت يافته است كه خود را در كنار تك تك افراد خانواده نيز مي تواند جاي دهد. بدين معنا كه با پژوهش هاي جديد بيماريهاي يك فرد پير در اتاق شخصي خود قابل تشخيص بوده و امكان خبر دادن به پرستار وي و يا بستگان او نيز وجود دارد. اين تنها يك نمونه سيستم هوشمند مي باشد.

 

 

 

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
نظرسنجی
به نظر شما مطالب کدام بخش از محصولات مفبد تر است؟

تجهیزات شبکه
دوربین های مدار بسته
اعلان و اطفا حریق
سرور و ذخیره سازی اطلاعات
هوشمند سازی
سیستم کنترل دسترسی


بازديدکنندگان اين صفحه :6888 | بازديدکنندگان امروز :53 | کل بازديدکنندگان :482793 | بازديدکنندگان آنلاين :1 | زمان بارگزاري صفحه :0/1094

ثانيه

«کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت توسعه ارتباطات و فن آوري اطلاعات نماد می باشد.» | Copyright© 2011 NAMAD , Inc. All rights reserved