دوشنبه ١٠ آذر ١٣٩٩

صفحه اصلی > محصولات > سیستم های اعلان و اطفاء حریق > مراکز داده(Data Center) 
امنیت ملی ، پروژه های ملی
مشاوره ، طراحی و اجرای سیستم های نظارت تصویری و کنترلی
اجرای موفق بیش از 1000 شعبه بانکی و بیمه ای در سراسر کشور
 ١٤:٠٠ - 1394/02/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
آگهی مجله شبکه
آگهی مجله شبکه
 ١٤:٠٦ - 1393/12/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
IBM Storwize V7000
فناوری اطلاعات نماد
مک‌ بوک ایر رتینا

 روش پيشگيري با پيدا كردن سريع مشخصه هاي آتش در فضا شروع شده و با اطفاء و خاموش كردن آتش پايان مي پذيرد. استفاده از سيستم هاي كشف سريع دود كه به عنوان يك سيستم Active عمل مینمایند يكي از راه حلهايي مي باشد كه مهندسين براي جلوگيري و گسترش حریق در Server Room ها بعنوان پیش نیاز طراحي مي نمايند. از معایب استفاده از سیستم های (Passive Optical Smoke Detection) این نکته حائز اهمیت است که به دلیل Deep Seated بودن نوع حریق تشکیل شده در مدارات PCB رک های سیستم اتاق Server، استفاده از تجهیزات فوق که معمولاً در سقف اتاق های سرور نصب می گردیده پیشنهاد نمی شود و این بدان دلیل است که زمان زیادی صرف تشخیص دود شده و بطور کل طولانی شدن این پروسه خود عامل ایجاد خسارت های بیشتر و در نهایت تخریب هریک از بوردها خواهد بود.

در روش های جدید از نوع Active از يك سيستم مكنده دود استفاده مي شود. اين سيستم توسط لوله هايي متصل به آن و سوراخ های که با مشخصات خاص روی هر کانال ((لوله)) تعبیه شده ، هوای محیط را در هر لحظه توسط سوراخ های مذکور به داخل خود مکش نموده و از آنها نمونه برداری می نمايد .

این نمونه برداری ذرات بسیار ریز دود اندازه ای در حدود 0.005 Obs/m را در هر نقطه اي كه درحال تولید باشد بواسطه محفظه لیزر تشخیص داده و از طریق كابلهاي ارتباطي به پانل اعلان حریقی که کنترل آن را به عهده دارد انتقال مي دهد و آژیر یا فلاشر متصل به آن اعلان خطر می نماید. سیستم های مذکور به Air Sampling Smoke Detection Apparatus معروف هستند .

طراحي لوله ها در فضاهاي Server Room و يا Data Center به چند صورت مي باشد. اين لوله ها جهت مكش هوای داخل محیط و جریان هوای در گردش داخل رک، هم مي توانند در سقف و هم در مجاورت Rack و يا نيز با اتصال به لوله هاي قابل انعطاف به داخل Rack و يا حتي UPS هدايت شوند. با اين كار بجاي انتظار براي رسيدن دود به سقف، در همان لحظه ای كه دود توليد گرديده است آژیر اعلان حریق در مرحله Pre-Alarm به صدا در خواهد آمد. در این حالت دود حتی در مرحله ای که تولید میشود و بصورت نامرئی است نیز توسط سیستم تشخیص داده میشود . در مراحل بعد به مرور گذر زمان و اضافه شدن به حجم دود تولید شده سطح آلارم های بالاتر اعم از Alarm 1 و Alarm 2 و در نهایت سیگنال Action برای اعلان نهایی و یا تخلیه اطفاء توسط سیستم ارسال خواهد شد.

افزايش دما ، اتصال كوتاه در مدارهاي الكترونيكي يا تجهيزات تامين برق و مصرف جريان بيش از حد مجاز را مي توان از عوامل ايجاد آتش در اتاق سرور يا مراكز داده نام برد. با توجه به حساس بودن تجهيزات شبكه و كامپيوتر و تخريب آنها در دماي بيشتر از حد مجاز حتي در حاليكه آتش به تمام نقاط سرايت نكرده باشد، امكان سوختن قطعات الكترونيكي تجهيزات بسيار زياد است. از آنجا كه در اتاقهاي Server و مراكز داده يا همان Data Center از انواع كابل به مقدار بسيار زياد استفاده شده و چون كابلها بصورت مستقيم به ديگر تجهيزات در فواصل دور از هم نيز متصل مي گردند لذا آتش با سرعت بسيار زيادي قابل گسترش مي باشد. براي جلوگيري از وقوع حريق بواسطه كابلها، بهتر است از دتكتورهاي خطي حرارتي-Linear Heat Detector- استفاده كرد. كابلها اصولاً در كف اتاق هاي Server و بر روي سيني هاي كابل قرار مي گيرند. دتكتورهاي خطي نيز پس از محاسبات لازم مهندسي بر روي كابلهاي شبكه كامپيوتري بصورت سينوسي بر روی سینی های کابل خوابانده مي شوند. حال اگر در هر نقطه از كابلهاي شبكه حرارت بصورت غير مجاز افزايش يابد، دتكتورهاي خطي حرارت را بصورت مستقيم حس نموده و سيگنالي را به پانل اعلان حريق فرستاده تا كاربران مربوطه جهت جلوگيري از افزايش دما اقداماتي را انجام دهند.

طراحي متخصصين اين امر نه تنها در جلوگيري از وقوع حريق بلكه در اطفاء سریع آن نيز در نظر گرفته مي شود. چراكه در همه شرايط امكان وقوع آتش و نيز گسترش آن در اتاقهاي Server و Data Center وجود دارد. لذا بهتر است در كنار يك سيستم اعلان حريق مناسب از يك سيستم اطفاء حريق نيز بهره برد. نكته قابل توجه آنست كه در اين فضاها نمي توان از سيستم اطفاء آبي استفاده كرد، چراكه اگر به هر دليلي حريق به وقوع بپيوندد و عمل اطفاء آبي صورت پذيرد كليه تجهيزات الكتريكي دچار آسيب جدي و يا از كارافتادن كامل آنها مي شود.

پس در نتيجه سيستم اطفاء آبي توسط Sprinkler كاربردي در Data Center ندارد.

در سيستم اطفاء حريق اتوماتیک بسیاری از گازهاي موجود اعم از CO2 كه بدلیل حذف کردن یک عامل مهم آتش یعنی اکسیژن عمل مي نمايد، بسيار براي انسان خطرناك بوده و باعث خفگی انسان مي شوند. لذا مي بايست از گازهاي هالوكربن (FM 200) به عنوان عامل اطفاء مناسب استفاده نمود.

Halocarbons: HFC 125, HFC 227ea, HFC 123, FK-5-1-12

Inert Gases: IG01, IG100, IG55, IG541

در مورد دو گروه اول يعني گازهاي HFC 125 و HFC 227 EA مي توان مقايساتي را به شرح ذيل ارائه نمود.

HFC 125 نسبت به HFC 227 EA:

· داراي وزن كمتري مي باشد.

· در يك حجم مساوي از فضا، مقدار گاز كمتري مورد نياز دارد.

· از سرعت بيشتري جهت پخش گاز بهره مند مي باشد.

· فضاي كمتري جهت نگهداري سيلندرها مورد نياز دارد.

· از تجهيزات و ساختار فلزي كمتري جهت نصب استفاده مي شود.

· جهت بكار گيري در پروژه هزينه كمتري پرداخت مي گردد.

حال در زير به مقايسه گاز HFC 125 و Inert Gas مي پردازيم تا به مزاياي بيشتري از گاز HFC 125 پي ببريم.

HFC 125 نسبت به Inert Gas:

· داراي حجم متغير گاز در داخل سيلندرها مي باشد. به اين صورت كه حجم گازهاي Inert Gas در داخل سيلندر قابل تنظيم با فضاي مورد اطفاء نمي باشد.

· داراي فشار عملكرد كمتري مي باشد. در Inert Gas فشاري معادل bar 200 جهت تخليه گاز نياز دارد در حاليكه اين عدد براي گاز HFC 125 برابرbar 52 مي باشد.

· از ادوات ارزانتر استفاده مي شود چرا كه تحمل فشار زيادي را نياز نداشته، از اينرو مواد مصرفي جهت ساخت تجهيزات جانبي اين سيستم داراي ضريب تحمل فشار كمتر و جنس فلزهاي مصرفي از ضخامت باريكتري استفاده گرديده است.

· در يك حجم مساوي از فضا، تعداد سيلندرهاي كمتري (در حدود نصف) را مورد استفاده قرار مي دهد. پس در نتيجه فضاي كمتري را در پروژه اشغال مي نمايد.

· هزينه نگهداري كمتري دارد. هزينه تعمير و نگهداري سالانه سيستم HFC 125 در حدود 3% هزينه تامين مي باشد در حاليكه اين هزينه جهت سيستم اطفاء با گازهاي Inert Gas در حدود 5% مي باشد.

در آخر مي پردازيم به توضيح گازي كه در دنياي اطفاء كاملاً شناخته شده مي باشد يعني گاز CO2. همانطور كه مي دانيد گاز CO2 داراي مشخصات مشابه IG بوده با اين تفاوت كه در محاسبه IG حجم گاز بدست آمده، تقريباً نصف حجم فضا مي باشد ولي در محاسبه حجم گاز CO2 مقدار گاز بدست آمده حدوداً 32% بيشتر از حجم فضاي مورد اطفاء مي باشد كه اين كار باعث افزايش تجهيزات جانبي جهت نصب و در نتيجه افزايش هزينه نگهداري مي گردد.

همچنين بايد خاطر نشان ساخت گاز CO2 بدليل داشتن ماهيت گاز گلخانه اي تهديد جدي براي محيط زيست به حساب مي آيد. اين خطر نه تنها براي محيط زيست بلكه براي انسانها نيز وجود دارد.

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
نظرسنجی
به نظر شما مطالب کدام بخش از محصولات مفبد تر است؟

تجهیزات شبکه
دوربین های مدار بسته
اعلان و اطفا حریق
سرور و ذخیره سازی اطلاعات
هوشمند سازی
سیستم کنترل دسترسی


بازديدکنندگان اين صفحه :7122 | بازديدکنندگان امروز :137 | کل بازديدکنندگان :477170 | بازديدکنندگان آنلاين :1 | زمان بارگزاري صفحه :0/2500

ثانيه

«کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت توسعه ارتباطات و فن آوري اطلاعات نماد می باشد.» | Copyright© 2011 NAMAD , Inc. All rights reserved